info@massaritma.com | +90 (216) 301 1140

Haberler2023-04-05T23:16:55+03:00
1709, 2023

Dr. Sedat SOYBAY: ”MYSK, büyük bir aile ve değerler topluluğudur”

Marmara Yelken Spor Kulübü’müzün kuruluşunun 65. yılını büyük bir coşkuyla kutladık. 16 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşen yemekli organizasyonumuza Erol Evgin büyük renk katarken, yaklaşık 400 kişinin katıldığı etkinlikte kulüp üyelerimiz ve konuklarımız unutulmaz anlar yaşadı.

2805, 2023

MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sedat Soybay_Söyleşi

Türkiye’de arıtma sektörünün oluşmasında önemli katkıları olan MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sedat Soybay, Kabataş Erkek Lisesi ve İTÜ İnşaat Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarından ilk arıtma tesisini gördüğü günlere, İngiltere’deki akademisyenlik yıllarından MASS’ın kuruluşuna kadar hayatının kilometre taşlarını ve deneyimlerini Su ve Çevre okurlarıyla paylaştı…

2310, 2022

Mass Arıtma-Marmara Yelken Kulübü Kardeşlik Kupası_2022

MASS Arıtma Sistemleri ana sponsorluğunda Marmara Yelken Kulübü organizatörlüğünde, bu yıl 7.’si düzenlenecek olan Kardeşlik Kupası, 06 kasım pazar günü Caddebostan’da gerçekleştirilecek.
Caddebostan açıklarında düzenlenecek olan “Kardeşlik Kupası” ile tüm yelken tutkunları bir araya gelecek.

112, 2021

Giresun Atıksu Arıtma Tesisi

T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü İşverenliğinde, nihai kullanıcısı Giresun Belediyesi olan 27.000 m3/gün kapasiteli Giresun Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi İntaş – Mass İş Ortaklığı’na ihale edilmiştir. 04.11.2021 tarihinde yapım işi sözleşmesinin ilgili taraflarca imzalandığını ve yer tesliminin hemen ardından önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağını paylaşmaktan mutluluk duyarız. Yapılacak olan tesis azot ve fosfor giderimi olan, çamur çürütme, biyogazdan enerji üretme ve çamur kurutma ünitelerine sahip Türkiye’nin en modern tesislerinden biri olmaya adaydır.

2008, 2021

Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nin ortak finansmanı ile uygulama aşaması devam eden Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi’ne; nihai faydalanıcı Kastamonu Belediyesi teknik personelleri, müşavir, yüklenici firma olarak MASS ve GEZER temsilcileri ve sözleşme makamının katılımıyla 18.08.2021 tarihinde 17. Aylık İlerleme Toplantısı ve saha ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda tarafların katılımıyla inşaatın fiziksel ilerlemesi ve proje genel ilerlemesi incelenmiştir. Yapım işinde fiziksel ilerleme %72 mertebesinde olup, teknik müşavirlik ve kapasite geliştirme işleri devam etmektedir.

1412, 2019

MESKİ Mezitli Evsel Atıksu Arıtma Tesisi ve Pompa İstasyonları Projesi Tamamlanma Aşamasında

MASS Arıtma A.Ş. tarafından Yapım ve Deneme İşletmesi süreçleri tamamlanan MESKİ Mezitli Evsel Atıksu Arıtma Tesisi ve Pompa İstasyonları Yapım ve İşletme Projesinin kesin kabul işlemleri tamamlanma aşamasında olup, bu yıl sonu itibariyle kesin kabulünün tamamlanması beklenmektedir.

Mezitli AAT, 55.000 m3/gün atıksu arıtma kapasitesinde, azot ve fosfor giderimli, çamur çürütme ve kurutma proseslerini içeren, çürümüş çamurdan elde edilen enerjiyle tesis enerji ihtiyacının %70-80’ini karşılayabilen ve koku giderimi ünitelerine sahip olan ülkemizin en modern ve teknolojik atıksu arıtma tesislerinden birisidir.

312, 2019

Kastamonu Atıksu Arıtma Tesisi testleri başladı_Mass-Gezer

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından IPA 2 kapsamında ihaleye çıkılan ve GEZER- MASS İş Ortaklığı olarak Yüklenicisi olduğumuz Kastamonu Atık Su Arıtma Tesisi İnşaatı Projesinde devreye alma öncesi testler başladı.

1010, 2019

Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Tamamlanmak Üzere

2016 yılında yapımına başlanan “Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve İşletilmesi Projesi” işine ilişkin inşaat çalışmaları hızla ilerliyor.

Kasım sonu itibariyle geçici kabule hazır hale gelmesi öngörülen tesisin 2019 yılı başında işletme aşamasına geçmesi planlanıyor. Sözleşme gereği yüklenici MASS Arıtma Sistemleri tarafından 5 yıl süre ile işletilecek olan tesisin Mersin Körfezi su kalitesine katkı sağlaması beklenmektedir.

2003, 2019

Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Proje Tanıtım Toplantısı ve Tesis Açılışı Yapıldı

“Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve İşletilmesi Projesi” tanıtım toplantısı ve tesisin açılışı 20 Mart 2019 günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı, MESKİ yetkilileri, Proje Müşaviri ve MASS Arıtma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sözleşme gereği 2024 yılına kadar MASS Arıtma tarafından işletilecek olan tesisin devreye girmesi ile Mersin Körfezi’nin kirlilik önleme çalışmalarına katkı sağlanacaktır.

1401, 2019

Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Geçici Kabulü Yapıldı

MASS Arıtma yükleniminde gerçekleştirilen “Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve İşletilmesi Projesi” geçici kabul çalışmaları ve performans testlerinin, Geçici Kabul Heyeti tarafından yerinde yapılan incelemeler sonucunda, FIDIC sözleşme şartlarına uygun olarak başarı ile tamamlandığı belirlenmiş olup, geçici kabul belgesi 14 Ocak 2019 tarihinde imza altına alınarak onaylandı.

Sözleşme gereği 5 yıl süre ile yüklenici MASS Arıtma tarafından işletilecek olan tesisi işletmeye alma hazırlıkları devam etmektedir. Tesisin işletme dönemi 2024 yılı Mayıs ayına kadar sürecektir.

1911, 2018

Soma Atıksu Arıtma Tesisi Kesin Kabulü Yapıldı

MASS Arıtma yükleniminde gerçekleştirilen, Soma Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi’nin kesin kabulü, Kabul Heyeti tarafından yerinde yapılan incelemeler sonucunda, FIDIC sözleşme şartlarına uygun olarak başarı ile tamamlandığı belirlenmiş ve kesin kabul belgesi 19 Kasım 2018 tarihinde imza altına alınarak onaylanmıştır.

Kesin kabul işlemlerinin ardından 13.674 m3/gün kapasiteli tesis bir yıllık işletme süpervizörlüğü dönemi sonunda eksiksiz olarak Soma Belediyesi’ne teslim edilmiştir.

2610, 2018

EU Delegasyonu Mardin Atıksu Projesi Saha Ziyareti ve Hizmete Açılış Töreni

AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürü Christian Danielsson ve beraberindeki heyet, Mardin’de IPA’nın hibe desteği ve firmamız MASS Arıtma A.Ş. yükleniciliğinde tamamlanan Mardin Kızıltepe ve Yeşilli Atıksu Arıtma Tesisleri’nin açılışını gerçekleştirdi.

Tesislerin hizmete açılış törenine, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Genel Direktör Christian Danielsson, Türkiye Dairesi DG NEAR Başkanı Bernard Brunet, EEAS Türkiye Dairesi Başkanı Thomas Frellesen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Gabriel Munuera Vinals, Ekonomi ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Angel Gutierrez Hidalgo, Proje Sorumlusu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Elif Torcu Özden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Mehrali Ecer, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Vali Mustafa Yaman ve Yüklenici MASS Arıtma A.Ş. Firması temsilcileri katıldı.

1109, 2018

Çorlu Atıksu Arıtma Tesisi Kesin Kabulü Yapıldı

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında MASS Arıtma Sistemleri & Öztaş İnşaat İş Ortaklığı yükleniciliğinde inşa edilen Çorlu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin kesin kabulü 10 Eylül 2018 tarihinde yapıldı.

60.000 m3/gün kapasiteli tesis, bir yıllık işletme süpervizörlüğü dönemi sonunda eksiksiz olarak TESKİ Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Kesin kabul sonrası yapılan tesisin devir protokol törenine TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, DSİ Genel Müdürlüğü Kesin Kabul ve Devir Heyet Başkanı İbrahim Sak, DSİ 11.Bölge temsilcisi Ümit Demirbağ, DSİ 113. Şube Müdürü Emre Karakaş, TESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanı İmdat Demir  ve Yüklenici MASS-Öztaş İş Ortaklığı adına Proje ve Taahhüt Müdürü Ömer ÖZKAN katıldı.

Ergene havzasındaki evsel nitelikli atıksu kaynaklı kirlilik önleme çalışmalarına katkı sağlayacak olan tesisin bölge halkına hayırlı olmasını dileriz.

308, 2018

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Faz İkmal İnşaatı Sözleşmesi İmzalandı

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Faz İkmal İnşaatı sözleşmesi MASS Arıtma Sistemleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile İZSU Genel Müdürlüğü arasında 2 Ağustos 2018 tarihinde İzmir’de imzalandı.

Projenin yapım süresi yer tesliminden itibaren 600 gün olup, sözleşme bedeli 97.700.000 TL ‘dir. Proje kapsamı içerisinde ortalama debisi 216.000 m3/gün kapasiteli ileri biyolojik yöntemler ile atıksu arıtma tesisinin (inşaat, mekanik, elektrik işleri, çevre düzenlemesi, işletmeye alma ve eğitim dahil) ikmal inşaatının yapılması yer almaktadır.

806, 2018

MYK-MASS Kardeşlik Kupası Boğaz Yarışı Yapıldı

Marmara Yelken Kulübü tarafından MASS Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ana sponsorluğunda organize edilen MYK MASS Kardeşlik Kupası yelken yarışları 02-03 Haziran 2018 tarihinde yapıldı.

İstanbul Boğazı parkurunda tüm sınıflar için bir yarış ve Caddebostan parkurunda coğrafi rotada tüm sınıflar için bir yarış gerçekleştirildi.

IRC 0, IRC 1, IRC 2, IRC 3, IRC 4 ve Destek sınıflarının katıldığı yarışta 52 tekne yarıştı. Yarış kayıt ücretlerinden elde edilen tüm gelir geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Çocuk Böbrek Vakfı’na bağışlandı.

IRC O sınıfında MASS CHEESE, IRC 1 sınıfında MAD X, IRC 2 sınıfında LOGO , IRC 3 sınıfında Schneider Elektrik-Hedef Yelken, IRC 4 sınıfında Alize Zigzag, Destek Sınıfında MASS 1 yarışı birincilikle tamamladı.

606, 2018

Mardin Kızıltepe ve Yeşilli Atıksu Arıtma Tesisleri Açılış Töreni Yapıldı

Başbakan Binali Yıldırım katılımıyla 1 Haziran 2018 günü Ankara ATO Congresium’daki Çevre Projeleri Toplu Açılış Töreni ile Mardin’de MASS Arıtma yükleniciliğinde yapımı tamamlanan Kızıltepe (Güney) Atıksu Arıtma Tesisi ve  Yeşilli (Kuzey) Atıksu Arıtma tesisleri hizmete sunuldu.

Projelerin Mardin ve Türkiye için çok önemli birer kazanım olduğunun belirtildiği törende, tesislerin açılış kurdelesi Mardin Vali Vekili Bahattin Çelik, Milletvekili Orhan Miroğlu ve Mardin Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin aire başkanlarının yer aldığı protokol tarafından kesildi.

1505, 2018

IFAT 2018 Fuarı

Fuar,  230.000 m2 lik alanda su, atıksu, arıtım, atık ve ham madde yönetimi ve teknolojileri konularında birçok uluslararası firmaya ev sahipliği yapıyor. Su sektörü  IFAT’ın geleneksel olarak en geniş katılımlı parçası olma özelliğini taşıyor. Atıksu Arıtma Yönetimi konusunda örnek projelerimiz ve ekipmanlarımızla, MASS Arıtma A.Ş. olarak bu yıl da IFAT fuarındaki aynı yerimizi aldık. Yine Hall A1-222’deyiz…

MASS Arıtma Sistemleri A.Ş. fuar standımızda müşterilerimizi, tedarikçilerimizi ve fuar ziyaretçilerini ağırlamaktan bir kere daha mutluluk duyuyoruz.

2704, 2018

DSİ Atıksu Dairesi Başkanlığı Semineri Kapsamında “Atıksu Arıtma Tesisinde Kullanılan İmalatlar” Sunumu Yapıldı

DSİ Atıksu Dairesi Başkanlığı tarafından 24-27 Nisan tarihleri arasında organize edilen eğitim semineri kapsamında Mass Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. adına Çevre Mühendisi Erenşah Kaya tarafından  Atıksu Arıtma Tesisinde Kullanılan İmalatlar konulu bir sunum yapılmıştır.

Yapılan sunumda, MASS Arıtma tarafından gerçekleştirilen atıksu arıtma projelerinin özellikleri, bu projelerde kullanılan ekipmanlar ve elde edilen tecrübeler ile üretimi yapılan ekipmanların özellikleri ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır.

2202, 2018

Soma Atıksu Arıtma Tesisi 1. DNP Toplantısı Yapıldı

Soma Atıksu Arıtma Tesisi geçici kabulünün tamamlanması ile birlikte tesisin 1 yıl süreyle MASS Arıtma süpervizörlüğünde işletme süreci başlamıştır. İşletme döneminin 1.inci DNP toplantısı 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde yapıldı.

DNP toplantısına müşavir firma Safege-Diadikasia Konsorsiyum yetkilileri, Soma Belediyesi yetkilileri ve MASS Arıtma firmasının yetkilileri katıldı. Toplantıda, MASS Arıtma yetkilileri tarafından tesisin ilk 3 aylık işletme dönemine ait performans testleri ve işletme verileri ile ilgili bilgiler aktarıldı ve işletme çalışmaları yerinde denetlendi.

2002, 2018

Mardin Atıksu Projesi Geçici Kabulü Yapıldı

MASS Arıtma yükleniminde gerçekleştirilen, Mardin Atıksu Projesi Kuzey (Yeşilli) ve Güney (Kızıltepe) Atıksu Arıtma Tesisleri Yapım İşi geçici kabul çalışmaları ve performans testlerinin, Geçici Kabul Heyeti tarafından yerinde yapılan incelemeler sonucunda, FIDIC sözleşme şartlarına uygun olarak başarı ile tamamlandığı belirlenmiş olup, geçici kabul belgesi 20 Aralık 2017 tarihinde imza altına alınarak onaylandı.

Geçici Kabul Heyeti’nde müşavir firma TYPSA  S.A.- Enviroplan S.A.- P 2m Berlin GmbH yetkilileri, MASKİ yetkilileri ve yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri yer aldı.

Geçici kabul işlemlerinin tamamlanması ile birlikte tesisin 1 yıl süreyle işletme süpervizörlük süreci başlamıştır.

1001, 2018

Geleneksel 2018 Yeni Yıl Hediye Çekilişimiz Yapıldı

Geleneksel 2018 yılı hediye çekilişimizde büyük hediye kazanan yılın şanslıları Vestel 127 Ekran 4K Ultra HD Led TV kazanan Güner Ay, Vestel 102 Ekran Full HD Led TV kazanan Veli Ceylan, Mehmet Cansu, Muammer Gök ve Enes Karababa oldu.

2018 yılının şanslıları arasında yer alan  Satı Yılmaz kazandığı Vestel 5530 Akıllı Telefona çok sevinmiştir. İbrahim Atamer arkadaşımız ise kendisine çıkan “Alcatel 7” tablet ile çocuğunu sevindireceği için mutlu olduğunu ifade etmiştir. Çekilişte Tefal blender seti kazanan arkadaşımız Mustafa Ay, eşine yeni yıl hediye edeceği bir ürün çıktığı için mutluluğunu dile getirmiştir.

812, 2017

Çorlu Atıksu Arıtma Tesisi Saha Ziyareti

Çorlu Atıksu Arıtma Tesisi Geçici Kabul işlemi 8 Ağustos 2017 tarihinde tamamlanmış ve o tarihten bu yana tesisin işletilmesi MASS-ÖZTAŞ İş Ortaklığı süpervizörlüğünde  devam etmektedir.

712, 2017

Mardin Atıksu Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma A.Ş.’nin  üstlendiği, IPA fon destekli “Mardin Atıksu Projesi” kapsamında yapımı devam eden Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisleri’nde, 17 Kasım 2017 tarihinde Yürütme Kurulu Toplantısı yapıldı ve yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri tarafından projenin son durumu ve geçici kabule kadar uygulanacak iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

612, 2017

Soma Atıksu Arıtma Tesisi Geçici Kabulü Yapıldı

MASS Arıtma yükleniminde gerçekleştirilen, Soma Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi’nin geçici kabul çalışmaları ve performans testlerinin, Geçici Kabul Heyeti tarafından yerinde yapılan incelemeler sonucunda, FIDIC sözleşme şartlarına uygun olarak başarı ile tamamlandığı belirlenmiş olup, geçici kabul belgesi 17 Kasım 2017 tarihinde imza altına alınarak onaylandı.

3011, 2017

AB Türkiye Delegasyonu Mardin Atıksu Projesi Saha Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu sektör temsilcisi Sn. Elif Torcu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi yetkilisi Sn.Cengiz Özcan 30 Kasım 2017 günü Mardin Atıksu Projesi kapsamında yürütülen ve inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere olan Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisleri şantiyelerini ziyaret etti.

2308, 2017

Mardin Atıksu Projesi Ağustos Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Mardin Atıksu Projesi Yürütme Kurulu toplantısı 23-24 Ağustos tarihlerinde Kızıltepe şantiyesinde yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Proje Uzmanları, Müşavir firma TYPSA  S.A.- Enviroplan S.A.- P 2m Berlin GmbH yetkilileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ yetkilileri ile yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri katıldı.

607, 2017

Mardin Atıksu Projesi Temmuz Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Mardin Atıksu Projesi Yürütme Kurulu toplantısı 06 Temmuz 2017 tarihinde Kızıltepe şantiyesinde yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Proje Uzmanları, EU Delegasyonu Temsilcileri, Müşavir firma TYPSA  S.A.- Enviroplan S.A.- P 2m Berlin GmbH yetkilileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ yetkilileri ile yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri katıldı.

207, 2017

Soma Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Personel Eğitim Toplantısı Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma A.Ş.’ nin üstlendiği, Soma Atıksu Arıtma Tesisi Projesi hızla tamamlanma aşamasına geliyor.

MASKİ personeline yönelik olarak planlanan, geçici kabul öncesi ön eğitim programı 29 Mayıs-2 Haziran 2017 tarihleri arasında Soma’da gerçekleştirildi. MASS Arıtma yetkilileri tarafından verilen eğitimin ilk aşamasında, proses temel prensipleri ve elektromekanik ekipmanlarla ilgili teorik bilgilere yer verildi. Teorik bilgilendirmenin ardından proses ve elektromekanik uygulamaları saha gezisi yapılarak yerinde görüldü.

1805, 2017

Mardin Atıksu Projesi Mayıs Ayı İlerleme Toplantısı ve Saha Ziyareti Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma A.Ş.’ nin  üstlendiği, “Mardin Atıksu Projesi ” proje ilerleme toplantısı ve saha ziyaretleri 17 – 18 Mayıs 2017 tarihlerinde yapıldı.

İlerleme toplantısında, proje kapsamında yapımı devam eden Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisleri’ne ilişkin, yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, sorunlar, çözüm önerileri, finansal durum ve güncel iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

1605, 2017

Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Aylık İlerleme Toplantısı Yapıldı

16 Aralık 2015 tarihinde sözleşmesi imzalanan  “Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve İşletilmesi Projesi” inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

15-16 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje ilerleme toplantısında,  yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, sorunlar, çözüm önerileri, finansal durum ve güncel iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

1004, 2017

Mardin Atıksu Projesi Nisan Ayı İlerleme Toplantısı ve Saha Ziyareti Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma A.Ş.’ nin  üstlendiği, “Mardin Atıksu Projesi” proje ilerleme toplantısı ve saha ziyaretleri 10 – 11 Nisan 2017 tarihlerinde yapıldı.

İlerleme toplantısında, proje kapsamında yapımı devam eden Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisleri’ne ilişkin, yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, sorunlar, çözüm önerileri, finansal durum ve güncel iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

603, 2017

Çorlu Atıksu Arıtma Tesisi Kuru Kabulü Yapıldı

DSİ Genel Müdürlüğü ile Mass Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. – Öztaş İnşaat İnş. Malz. Tic. A.Ş. İş Ortaklığı arasında imzalanan sözleşme kapsamında gerçekleştirilen Çorlu Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi Yapım işinin Kuru Kabul işlemi 23 Şubat 2017 tarihinde yapılmıştır.

1602, 2017

Mardin Atıksu Projesi İlerleme Toplantısı ve Saha Ziyareti Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma A.Ş.’ nin  üstlendiği, “Mardin Atıksu Projesi” proje ilerleme toplantısı 7 – 9 Şubat 2017 tarihlerinde Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisi Şantiyesinde yapıldı. Toplantıda, proje kapsamında yapımı devam eden Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisleri’ne ilişkin, yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’nin yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, sorunlar, çözüm önerileri, finansal durum ve bundan sonraki iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

901, 2017

Geleneksel Küçük Ev Aletleri Çekilişi Mass Gebze Tesisimizde Yapıldı

Yeni yılda geleneksel hale gelen, küçük ev aletleri hediye çekilişimiz MASS Gebze tesisimizde yapıldı.

Çekilişte Vestel 109 Ekran LED TV’nin sahibi Ali KAHRAMAN, 2 adet Vestel 106 Ekran TV’nin sahipleri Veli CEYLAN ve Hulki ÇALIŞ, Vestel 5040 cep telefonunun sahibi Abdullah DENİZ oldu.

1212, 2016

Mardin Atıksu Projesi Saha Ziyareti Gerçekleştirildi

Yükleniciliğini MASS Arıtma A.Ş.’nin üstlendiği, IPA fon destekli “Mardin Atıksu Projesi” kapsamında yapımı devam eden Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisleri’ne, 6 Aralık 2016 tarihinde saha ziyareti gerçekleştirildi.

Saha ziyaretine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanı, Proje Uzmanları, EU Delegasyonu Temsilcisi ve Gözlemcisi, Müşavir firma TYPSA  S.A.- Enviroplan S.A.- P 2m Berlin GmbH yetkilileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ yetkilileri ile yüklenici MASS Arıtma A.Ş.’ nin yetkilileri katıldı.

1212, 2016

Plastik Kaynakçı Mesleki Yeterlilik Belgesi Alındı

MASS Arıtma A.Ş. montaj ekibinde yer alan 10 çalışanımız, 9 Kasım 2016 tarihinde UGETAM’ın fabrikamızda düzenlediği, Plastik Kaynakçısı Ulusal Yeterliliği sınavına katılmışlardır.

Yazılı ve uygulamalı olarak 2 aşamada yapılan sınav sonucunda, katılan tüm çalışanlarımız başarılı olmuş ve Plastik Kaynakçı Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmışlardır.

212, 2016

Atıksu Arıtma Tesislerinin ve Atıksu Terfi Merkezlerinin İşletilmesi İşinde Çalıştırılmak Üzere Personel Temini Hizmet Alım İşi Sözleşmesi İmzalandı

ASAT Atıksu Arıtma Tesislerinin ve Atıksu Terfi Merkezlerinin İşletilmesi İşinde Çalıştırılmak Üzere Personel Temin İşi’ne ait sözleşme 2 Aralık 2016 tarihinde, MASS Arıtma A.Ş. ile Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü(ASAT) arasında imzalandı.

Sözleşmenin süresi 32 ay, sözleşme bedeli 52.797.040 TL olup, sözleşme kapsamındaki işler toplam 347 personel ile yürütülecektir. Söz konusu iş, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlayıp 31.08.2019 tarihine kadar sürecektir.

911, 2016

Su Hizmetleri Personel Temin İşi ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Çalıştırılmak Üzere Personel Hizmeti Alım İşi Sözleşmeleri İmzalandı

ASAT Su Hizmetleri Personel Temin İşi ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Çalıştırılmak Üzere Personel Temin İşi’ne ait sözleşmeler 9 Kasım 2016 tarihinde, MASS Arıtma A.Ş. ile Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) arasında imzalandı.

Her iki işin sözleşme süresi 32 ay olup, Su Hizmetleri Personel Temin işinin sözleşme bedeli 32.031.205,80 TL, Kanalizasyon Hizmetleri Personel Temin İşi’nin sözleşme bedeli ise 27.117.902,00 TL‘dir.

01.01.2017-31.08.2019 tarihleri arasında Su Hizmetleri işi için 250 personel ve Kanalizasyon Hizmetleri için 200 personel ile sözleşme kapsamındaki işler yürütülecektir.

111, 2016

Çocuklar İçin Yarıştılar

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Marmara Yelken Kulübü tarafından Mass Arıtma Sistemleri sponsorluğunda gerçekleşen MYK-Mass Kardeşlik Kupası, 15-18 Ekim tarihleri arasında yapıldı. 37 teknenin katıldığı ve IRC ile Destek sınıflarına açık yarış bir kez daha sosyal sorumluluk kampanyasıyla dikkat çekti. Yarışa katılan ekiplerden elde edilen gelirin tamamı bu yıl da Çocuk Böbrek Vakfı’na bağışlandı.

1110, 2016

MYK-MASS Kardeşlik Kupası İçin Geri Sayım

Marmara Yelken Kulübü tarafından MASS Arıtma Sistemleri ana sponsorluğunda ikinci kez düzenlenecek olan “MYK – MASS Kardeşlik Kupası” 15-16 Ekim tarihlerinde yapılacak.

IRC ve Destek sınıflarına açık olarak gerçekleşecek etkinlikte kayıtlardan elde edilecek tüm gelir yine Çocuk Böbrek Vakfı’na bağışlanacak.

İlki geçen yıl bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen MYK-MASS Kardeşlik Kupası’nda ikinci buluşma bu yıl 15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

2809, 2016

Mezitli Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Temeli Atıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mass Arıtma Sistemleri A.Ş. yükleniminde yaptırılmakta olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin Temel Atma Töreni,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz’ın katılımlarıyla yapıldı.

Mezitli İlçesi Kandak Mevkiinde düzenlenen temel atma törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak, meclis üyeleri, Mass Arıtma A.Ş. Yönetimi ile muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2209, 2016

Mezitli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi Temeli Atılıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin temel atma töreni,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz’ında katılımlarıyla 27 Eylül 2016 Salı günü saat 16.30’da yapılacaktır.

Mersin’in Mezitli ilçesinde yapılacak olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisinin Kandak mevkiinde inşa edileceğini ifade eden MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak, projenin Mezitli ilçesinde 384 bin kişiye hizmet vereceğini, 55 bin metreküp/gün kapasitede, karbon, azot ve fosfor giderimli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olduğunu, yapım ve 5 yıl süre ile işletilmesi işlerini kapsadığını kaydetti.

2508, 2016

Çevresel Atık Projelerinde Kalıcı Çözüm

DSİ Atıksu Dairesi tarafından ihale edilerek yer teslimi yapılan “Çorlu Belediyesi Evsel Atıksu Arıtma Tesisi” projesinin yükleniciliğini Mass Arıtma üstlendi. 2015 yılında inşaatına başlanılan proje Haziran ayında tamamlanarak, kabule hazır hale getirildi. PERİ Kalıp ve İskele ürünlerinin tercih edildiği projede 56 bin 156 metrekare kalıp kuruldu ve 30 bin 450 metreküp beton döküldü. Tamamlanan proje ile Çorlu ilçesinin tüm evsel nitelikli atıksuları arıtılarak alıcı ortama deşarj edilmesi amaçlanıyor.Tamamlanan proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Mass Arıtma Proje Müdürü Fatih Dolan, su yapılarındaki şartname gereğinden dolayı projede “Kendinden Yerleşen Beton” kullanıldığını söyledi.

1608, 2016

EU Delegasyonu Mardin Atıksu Projesi Saha Ziyareti

3 Ağustos 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan Mardin Atıksu Projesi Yönetme Kurulu Toplantısının ardından, EU Delegasyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi yetkilileri ile birlikte 16 Ağustos 2016 günü Mardin Atıksu Projesi kapsamında MASS Arıtma A.Ş. Yükleniciliğinde inşaat çalışmaları yürütülen, IPA fon destekli Yeşilli ve Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesislerini şantiyelerini ziyaret etti. Ziyarete son kullanıcı olarak MARSU Yetkilileri de katıldı.

1508, 2016

Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz ve Heyeti Tarafından Ziyaret Edildi

16 Aralık 2015 tarihinde sözleşmesi imzalanan  “Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve İşletilmesi Projesi” inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz, MESKİ Genel Müdürü Sn. Turgut Aybak, Başdanışman Sn. Esin Şener, Kanalizasyon Daire Başkanı Sn. Handan Solmaz, MASS Arıtma firması ortaklarından Sn. Sedat Soybay,  projede görev alan müşavir ve saha ekipleri ile birlikte kalabalık bir grupla 15 Ağustos 2016 Pazartesi günü Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi inşaat sahasında incelemelerde bulunarak, çalışmaları yerinde gördü ve tesisin hayırlısı ile bitirilmesi temennisinde bulundu.

706, 2016

Mardin Atıksu Projesi 3. Aylık İlerleme Toplantısı Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma firmasının üstlendiği, IPA fon destekli “Mardin Atıksu Projesi Kuzey (Yeşilli) ve Güney (Kızıltepe) Atıksu Arıtma Tesisleri Yapım İşi” nin  3. Aylık toplantısı  6 Haziran 2016 tarihinde Kızıltepe Atıksu Arıtma Tesisi Şantiyesi’ nde  yapıldı. 

Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi proje uzmanları, EU Delegasyonu, Müşavir firma TYPSA  S.A.- Enviroplan S.A.- P 2m Berlin GmbH yetkilileri, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ yetkilileri ile yüklenici MASS Arıtma firmasının yetkilileri katıldı. Toplantının ilk aşamasında, yüklenici MASS Arıtma yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, finansal durum ve bundan sonraki iş programı konusunda bilgi aktarıldı ve sahada yapılan çalışmalar katılımcılar tarafından yerinde görüldü ve değerlendirildi.

106, 2016

PERI Çevresel Atık Projelerinde de Tercih Sebebi

“Çorlu Belediyesi Evsel Atıksu Arıtma Tesisi, DSİ Atıksu Dairesi tarafından 2014 yılında ihalesi yapılan ve 2015 yılı Mart ayında yer teslimi yapılarak, inşaatına başladığımız bir projemizdir. Proje kapsamında Çorlu ilçesinin tüm evsel nitelikli atıksuları arıtılarak alıcı ortama deşarj edilecektir. Tesisin toplam kapasitesi 60.000 m³/gün’dür ve 2016 yılı Haziran ayında tamamlanarak, kabule hazır hale getirilecektir. Proje kapsamında 56.156 m² kalıp kurulmuş ve 30.450 m³ beton dökülmüştür.”

3105, 2016

IFAT 2016 Fuarı

Çevre Teknolojileri Sektörünün en önde gelen fuarı olan IFAT Münih 30 Mayıs – 3 Haziran 2016 tarihlerinde Münih’te düzenleniyor.

Fuar, 230.000 m2 lik alanda su, atıksu, arıtım, atık ve ham madde yönetimi ve teknolojileri konularında birçok uluslararası firmaya ev sahipliği yapıyor. Su sektörü  IFAT’ın geleneksel olarak en geniş katılımlı parçası olma özelliğini taşıyor. Atıksu Arıtma Yönetimi konusunda örnek projelerimiz ve ekipmanlarımızla, MASS Arıtma A.Ş. olarak bu yıl da IFAT fuarındaki aynı yerimizi aldık. Yine Hall A1-222’deyiz…

2805, 2016

Çağdaş Sanat Seçkisi Sergisi: GOSB’da Sergi Açılışı

Sevil Dolmacı’nın temsil ettiği sanatçılardan Ergin İnan, Devrim Erbil, Ahmet Oran, Haluk Akakçe, Laurence Jenkel, Ardan Özmenoğlu, Bubi, Elif Tutka, Mustafa Ata, Mehmet Gün ve Kezban Arda Batıbeki’nin seçme eserlerinin yer aldığı “Çağdaş Sanat Seçkisi” sergisinin açılışı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Değerli ressam Ergin İnan’ın onur konuğu olarak yer aldığı, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım, Sevil Dolmacı, GOSB katılımcılarından Sedat Soybay ve Burtan Arkan ile diğer bölge sanayicileri tarafından açılışı yapılan sergi, 10 Haziran 2016 tarihine kadar gezilebilecek.

2605, 2016

GOSB’a Tıp Merkezi Kuruluyor

Gebze OSB’nin 5’nci olağan genel kurulunda mevcut Başkan Vahit Yıldırım ile Adil Kanıöz yarıştı. 126 geçerli oydan 99’unu alan Vahit Yıldırım yeniden başkan seçildi. Başkanlığa yeniden seçilen Vahit Yıldırım, “Lisansımızı kullanıp buraya bir tıp merkezi kurmayı hedefliyoruz” dedi. Gebze Organize sanayi Bölgesi(GOSB)’un 5. Olağan Genel Kurulu GOSB Yönetim Merkezi ve Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Vahit Yıldırım ile Adil Kanıöz yarıştı. Kongrede 99 oy alan Vahit Yıldırım yeniden başkan seçildi. Yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda ardından divan oluşturuldu. Divan başkanlığına Emre Aksan, yardımcılığını ise Cemre Mızraklı seçildi. Ardından yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları okundu.

2505, 2016

GOSB’da Yıldırım Yeniden Başkan Seçildi

Gebze OSB’nin 5’nci olağan genel kurulunda mevcut Başkan Vahit Yıldırım ile Adil Kanıöz yarıştı. 126 geçerli oydan 99’unu alan mevcut başkan Vahit Yıldırım yeniden başkan seçildi. Gebze Organize sanayi Bölgesi(GOSB)’un 5. Olağan Genel Kurulu GOSB Yönetim Merkezi ve Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Vahit Yıldırım ile Adil Kanıöz yarıştı. Her iki adayın yaptığı konuşmalar sonrası seçimlere geçildi ve 126 üye oy kullandı ve Vahit Yıldırım 99 oy alırken, Adil Kanıöz ise 27 oy aldı.

2505, 2016

Sanayiciler ‘Yıldırım’ Dedi

GOSB’DA BAŞKAN DEĞİŞMEDİ Sanayiciler ‘Yıldırım’ dedi Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin 5’nci olağan genel kurulunda mevcut başkan Vahit Yıldırım ile Adil Kanıöz yarıştı. 126 geçerli oydan 99’unu alan Vahit Yıldırım yeniden başkan seçildi. GOSB Yönetim Merkezi ve Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Divan başkanlığına Emre Aksan, yardımcılığına ise Cemre Mızraklı seçildi. Ardından yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları okundu.

1005, 2016

Soma Atık Su Arıtma Tesisi Projesi 1. Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Soma Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 1. Yürütme Kurulu toplantısı 6 Mayıs 2016 Cuma günü yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi, MASKİ, Soma Belediyesi ve MASS Arıtma yetkilileri katıldı. Toplantının ilk aşamasında, yüklenici MASS Arıtma yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, finansal durum ve bundan sonraki iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

105, 2016

KalDer’ in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar Oldu

Kalite bilincini hayatın her alanına yaymak amacıyla çalışan ve “Türkiye’nin en prestijli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Kalite Derneği (KalDer), 27. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul sonucunda; KalDer Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Yılmaz Bayraktar seçilirken, Görgün Özdemir ve Bilâl Aslan da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.

104, 2016

Mardin Atıksu Projesi Başlangıç Toplantısı Yapıldı

Yükleniciliğini MASS Arıtma firmasının üstlendiği, IPA fon destekli “Mardin Atıksu Projesi” nin Başlangıç Toplantısı 31 Mart 2016 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Toplantı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yrd. Halil Kamil Kocapınar, AB Yatırımlar Daire Başkanı Ferruh Parmaksız, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Elif Torcu ve MASS Arıtma şirket ortağı Sedat SOYBAY, AB Yatırımlar Dairesi proje uzmanları ve Müşavir firma TYPSA S.A.- Enviroplan S.A.- P 2m Berlin GmbH yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

1702, 2016

Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Şantiye Kurma Çalışmaları Hızla Tamamlanıyor

16 Aralık 2015 tarihinde sözleşmesi imzalanan “Mersin Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Yapımı ve İşletilmesi Projesi” nin  yer teslimi yapılarak, 26 Ocak 2016 tarihi itibariyle 24 aylık yapım süresi ve saha mobilizasyon çalışmaları başlamıştır.

Şantiye kurulum çalışmaları hızla devam etmekte ve çok kısa bir süre içinde bitirilmesi planlanmaktadır. mart ayı başında saha çalışmalarına başlanması hedeflenmektedir.

402, 2016

Lüleburgaz AAT Projesi İzleme Çalışması Yapıldı

Yapımı MASS Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. tarafından tamamlanan ve 2013 yılından bu yana işletme süpervizörlüğü yapılan Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Monitoring Komitesi tarafından ziyaret edildi. Komite, izleme çalışmasını 02-03 Şubat tarihleri arasında yüklenici MASS ve Müşavir Firma yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirdi.

1601, 2016

Mardin Atıksu Projesi Yer Teslimi Yapıldı

30 Aralık 2015 tarihinde sözleşmesi imzalanan “Mardin Atıksu Projesi” yer teslimi yapılarak, 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle 660 günlük yapım süresi başlamıştır.

Kontrol hizmeti TYPSA S.A. – Enviroplan S.A. – P2m Berlin GmbH  tarafından yapılacak ve MASS Arıtma yükleniciliğinde gerçekleştirilecek proje; Kuzey (Yeşilli) Atıksu Arıtma Tesisi ve Güney (Kızıltepe) Atıksu Arıma Tesisi Yapımı olmak üzere 2 ayrı atıksu arıtma tesisi yapımı işlerinden oluşmaktadır.

101, 2016

Mass Arıtma‘da 2016 Yeni Yıl Kutlaması

2016 yılını, yeni yıl kutlamalarımızda geleneksel hale gelen, heyecanla beklenen ve bu yıl 7. incisi gerçekleştirilen hediye çekilişi ile karşıladık.

2016 yılına şanslı başlayan çalışanlarımız; çekilişte SAMSUNG 48” LED TV kazanan Zuhal Karakaya, VESTEL 40″ LED LCD TV kazanan Esra Doğaner ve  Özkan Çelen oldu.

3112, 2015

Mardin Atıksu Projesi Kuzey ve Güney Atıksu Arıtma Tesisleri Yapım İşi Sözleşmesi 30 Aralık 2015 Tarihinde İmzalandı

2015 yılının Eylül ayında ihalesi yapılan IPA fon destekli “Mardin Atıksu Projesi Kuzey ve Güney Atıksu Arıtma Tesisleri Yapım İşi” sözleşmesi 30 Aralık 2015 tarihinde MASS Arıtma, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi arasında imzalandı.

Yapım süresi 660 gün olan projenin 2017 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. Projenin toplam yatırım bedeli 26.777.406,30 Euro’dur.

2412, 2015

Çorlu EAAT’nin Betonarme İnşaatı Tamamlanıyor

Çorlu’nun evsel atıklarını arıtacak olan tesisin inşaatı hızla sürdürülüyor. Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda devam eden inşaatın yüzde 80 oranında tamamlandığı kaydedildi.Arıtma tesisi tamamlandığında günde 60 bin metreküp evsel atık suyu arıtabilecek. Betonarme imalatının yüzde 80’ini aşkın kısmının tamamlandığı Çorlu Evsel Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı Edirne’de yer alan DSİ 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda sürdürülüyor.

1712, 2015

Çorlu’nun Arıtma Tesisi Tamamlanıyor

Çorlu’nun evsel atıklarını arıtacak olan tesisin inşaatı hızla sürdürülüyor. Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda devam eden inşaatın yüzde 80 oranında tamamlandığı kaydedildi. Betonarme imalatının yüzde 80’ini aşkın kısmının tamamlandığı Çorlu Evsel Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı Edirne’de yer alan DSİ 11. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda sürdürülüyor. Arıtma tesisi tamamlandığında günde 60 bin metreküp evsel atık suyu arıtabilecek.

1712, 2015

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi İhale Sözleşmesi İmzalandı

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin ihale sözleşmesi imzalandı.

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde yapılacak Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nde bir adım daha atıldı. Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Tasarım, Yapım ve İşletimi İşi ihalesinin sözleşmesi, MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak ile Mass Arıtma Sistemleri İnş. San. Tic. A.Ş. yetkilileri arasında imzalandı.

3010, 2015

MYK-MASS Kardeşlik Kupası Boğaz Yarışı Yapıldı

Marmara Yelken Kulübü tarafından MASS Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ana sponsorluğunda 3.’sü organize edilen yarış,  MYK MASS Kardeşlik Kupası adıyla 25 Ekim Pazar günü İstanbul Boğazı’nda gerçekleşti.

50 Teknenin katılımıyla gerçekleşen; IRC 0, IRC 1, IRC 2, IRC 3, IRC 4 ve Destek sınıflarının katıldığı yarışta tekneler Büyükdere’den saat 12:00’de start alarak Çırağan Sarayı rotasında yarıştılar.

2810, 2015

Soma Atıksu Arıtma Tesisi Çalışmaları Sürüyor

Türkiye’de 15 Atıksu Arıtma Projesi arasında yer alarak AB hibe fonlarından ve Çevre ve Şehircilik hibe fonlarından yararlanacak olan Soma Atıksu Arıtma Tesisi’nin Müşavirlik ihalesi gerçekleştirildi. MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından ilçeye kazandırılacak olan tesis için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında projenin yüklenici firma MASS Arıtma, müşavirlik firması ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri MASKİ Genel Müdürlüğü’ne ziyarette bulundu.

1609, 2015

OSKİ Genel Müdürlüğü Heyeti Tarafından MASS Arıtma Yükleniminde Yapımı Gerçekleştirilen Arıtma Tesislerine Teknik İnceleme Gezisi Yapıldı

Ordu Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü heyeti tarafından MASS Arıtma üretim tesislerinin yanı sıra MASS Arıtma yükleniminde yapımı tamamlanan  ve işletilen arıtma tesislerine eğitim amaçlı teknik gezi gerçekleştirilmiştir. 14-16 Eylül tarihleri arasında OSKİ Genel Müdürlüğünden Özgür Aktaş, Dursun Evcimen, Dursun Acar ve  Gizem Öztürk katılımı ile yapılan teknik gezide; Gebze Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi, Güzeller OSB Atıksu Arıtma Tesisi, Gebkim OSB Atıksu Arıtma Tesisleri ziyaret edilerek işletme müdürlerinden tesislerin işletilmesi ile ilgili bilgiler alınmıştır.

809, 2015

Lüleburgaz AAT Projesi Olağan Proje Yönetim Toplantısı Yapıldı

Yapımı MASS Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. tarafından tamamlanan ve 2013 yılından bu yana işletme süpervizörlüğü yapılan Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin Olağan Proje Yönetim Toplantısı 8 Eylül 2015 günü yapıldı. Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi yetkilileri, Müşavir Firma yetkilileri ile MASS Arıtma yetkilileri katıldı.

709, 2015

İstanbul Water Expo 2015 Kapsamında OSB’lerde Atıksuyun Geri Kazanılmasına Yönelik Örnek Bir Çalışma-GOSB Sunumu Yapıldı

3-5 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Istanbul Water Expo 2015 kapsamında Başarılı OSB Uygulamaları oturumunda Sedat Soybay tarafından  Organize Sanayi Bölgelerinde Atık Suyun Geri Kazanılmasına Yönelik Örnek Bir Çalışma- GOSB konulu bir sunum yapılmıştır. Mass-Gezer İş Ortaklığı tarafından yapım işleri gerçekleştirilen ve 4 yıldır işletilmekte olan GOSB Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suyunun geri kazanımı amacıyla Sedat Soybay tarafından MBR sistemi ile geri kazanım pilot projesi başlatılmıştır.

309, 2015

Ergene Havzası Eylem Planı ve Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamındaki 14 proje arasında yer alan ve Mass-Öztaş İş Ortaklığı yüklenimindeki Çorlu Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi inşaat çalışmaları hızla devam etmektedir.

Ergene Havzası Eylem Planı ve Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamındaki 14 proje arasında yer alan ve Mass-Öztaş İş Ortaklığı yüklenimindeki Çorlu Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi inşaat çalışmaları hızla devam etmektedir.

1408, 2015

Bulancak Atıksu Sistemi Yapım İşi Sözleşmesi İmzalandı

2015 yılının Mart ayında ihalesi yapılan IPA fon destekli “Bulancak Atıksu Sistemi Yapım İşi” sözleşmesi 14 Ağustos 2015 tarihinde MASS Arıtma, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi arasında imzalandı.

2804, 2015

Çorlu Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni

Ergene Havzası Eylem Planı ve Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamındaki 14 proje arasında yer alan ve Mass-Öztaş İş Ortaklığı yükleniminde gerçekleştirilecek Çorlu Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi temel atma töreni 28 Nisan 2015 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

902, 2015

Gebze Kömürcüler OSB Atıksu Arıtma Tesisi İşletmeye Alındı

Sözleşme bedeli 1.950.000 TL olan Gebze Kömürcüler OSB Evsel ve Endüstriyel Nitelikli Atıksu Arıtma Tesisi Yapım Projesi tamamlanarak 24 Eylül 2014 tarihinde Geçici Kabul yapılmış ve tesis işletmeye alınmıştır.

Evsel ve Endüstriyel Atıksular için iki ayrı tesis tasarlanmıştır. Evsel tesis, 200 m3/gün kapasiteli olup, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Kentsel Atıksu Arıtma Tesisleri İkincil Arıtıma İlişkin Deşarj Standartlarını sağlayacaktır. Arıtılmış su ; bahçe sulama, araç yıkama, kömür yıkama vb alanlarda kullanılabilecek kalite standartlarına uygun olacaktır.

501, 2015

GOSB 1. Bölge Atıksu ve Yağmur Suyu Altyapısı Yenileme İşi İle Doğalgaz Şebekesi İyileştirme İşi Tamamlandı

GOSB 1. Bölgede yürütülen Atıksu ve Yağmur Suyu Altyapısı Yenileme ile Doğalgaz Şebekesi İyileştirme olmak üzere iki bölümden oluşan projenin imalatları tamamlanarak, işin geçici kabulü yapılmıştır.

Atıksu ve Yağmur Suyu Altyapısı Yenileme çalışmaları kapsamında toplam 1300 metre hat yenilenmiş ve DN 500 lük hat için  yatay sondaj yapılmıştır.

3112, 2014

MASS Arıtma’da 2015 yeni yıl kutlaması

2015 yılını, yeni yıl kutlamalarımızda geleneksel hale gelen ve bu yıl 6.sı gerçekleştirilen hediye çekilişi ile karşıladık.

2015 yılına şanslı başlayan çalışanlarımız, çekilişte LG 124 ekran 3 Full HD Uydu+ 3 D dahil televizyon kazanan Cafer ÜNAL, LG 106 ekran Full HD Uydu+ 3 D dahil televizyon kazanan Eda AKÇAY ve Aysun KOÇER , SAMSUNG tablet kazanan Şeyda PALABIYIK , Gülizar CİVELEK, Demet DEMİRKUŞAK ve FANTOM DC 4300 4 çeker elektrikli süpürge (2200 Watt) kazanan Hilal TUNCER oldu.

1512, 2014

Soma Atıksu Arıtma Tesisi Sözleşmesi 15 Aralık 2014 tarihinde imzalandı

2014 yılının Temmuz ayında ihalesi yapılan, IPA fon destekli “Soma Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi” sözleşmesi 15 Aralık 2014 tarihinde MASS Arıtma, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi arasında imzalandı.

Yapım süresi 630 gün olan projenin 2016 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. Projenin toplam yatırım bedeli 5.950.093,20 Euro’dur.

1012, 2014

Uluslararası standartlarda kaliteli ve güvenilir hizmetin kanıtı olan yönetim sistemlerine ait belgelerimiz yenilendi

TÜV Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş (TÜV Nord) tarafından 3 yılda bir yapılan olağan denetimi 10-11 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Mass Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic.A.Ş., müşteri ve çalışan güvenliğine verdiği önemi, müşteri memnuniyetinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, çevre sağlığında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve insan sağlık ve güvenliğinde OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile sürekli iyileştirme konusundaki kararlılığını kanıtlamış ve belgelerini 3. kez yenilemiştir. Tüm belgelerimiz güncel olup; 14.12.2016 tarihine kadar geçerlidir.

2111, 2014

Gaziantep Osb Evsel Ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi İyileştirme Çalışması Devam Ediyor

Sözleşme bedeli 9.500.000 TL olan ve 2.650.000 TL bedel ile proses borularının HDPE borulara çevrilmesi, kimyasal çöktürme sıyırıcıları yenilenmesi, giriş yapıları üst kapatma işlerinin yapılması gibi ilave keşif artışı yapılan rehabilitasyon yapım işleri büyük ölçüde tamamlanmıştır. Performans testlerinin 1 ay içinde tamamlanması ile birlikte 6 aylık işletme dönemine geçilecektir.

2111, 2014

Antalya İlçeleri Atıksu Arıtma Tesisleri İşletmesi, Mass Arıtma Tarafından Yürütülüyor

Çolaklı-Konaklı-Mahmutlar-Elmalı-Korkuteli-Kaş-Kalkan Atıksu Arıtma Tesisleri İşletilmesi İşi sözleşmesi MASS Arıtma ile Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü arasında imzalandı.

İşletme süresi 9 ay olup, sözleşme bedeli 1.528.479,00 TL ‘dir.

Sözleşme kapsamında, 7 ilçenin atık su arıtma tesisleri toplam 43 personel ile işletilmektedir.

2111, 2014

AB Heyeti’ nin Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi’ni Ziyareti

Avrupa Birliği fonları ve ulusal kaynaklar vasıtasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından ihale edilen ve yapımı MASS Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş. tarafından tamamlanan Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi AB Delegasyonu tarafından teknik ziyaret yapıldı.

3010, 2014

Tekirdağ Çorlu Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi Sözleşmesi 30 Ekim 2014 Tarihinde İmzalandı

Tekirdağ Çorlu Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi sözleşmesi MASS Arıtma & Öztaş İnşaat İş Ortaklığı ile DSİ Genel Müdürlüğü arasında 30 Ekim 2014 tarihinde Ankara’da imzalandı.

Projenin yapım süresi yer tesliminden itibaren 420 gün olup, sözleşme bedeli 27.227.000 TL’dir. Çorlu Yenice Köyü’nde yapılacak olan İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin 2030 yılı proje debisi 60.000 m3/gün, 2045 yılı proje debisi ise 84.000 m3/gün’dür.

2306, 2014

Mass ve Marmara Yelken Kulübü Sosyal Sorumluluk Çalışmalarına Destek Veriyor

Mass Sponsorluğu’nda düzenlenen ve Marmara Yelken Kulübü 2014 Sportboats Trofesi’nin ilk yarışı olma özelliğini taşıyan MYK&MASS Sportboats Yelken Yarışları geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

31 Mayıs 2014 Günü Caddebostan parkurunda zorlu hava şartlarında start alan ve yarışlara 15 tekne katıldı. Tekne kayıt ücretleri geçen yıl olduğu gibi bu yılda Marmara Yelken Kulübü sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Çocuk Böbrek Vakfı’na aktarıldı.

1501, 2014

Lüleburgaz Arıtma Tesisi İşletmeye Alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde, MASS Arıtma’nın yükleniminde gerçekleştirilen, Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisi 23 Aralık 2013 tarihinde yapılan geçici kabul işleminin ardından işletmeye alındı.
Lüleburgaz AAT, 2011 yılından bu yana IPA fonu ile gerçekleştirilen atık su arıtma tesisi projeleri arasında devreye alınan ilk tesis olma özelliğini taşıyor.

701, 2014

Mass Arıtma’da Yeni Yıl Kutlaması

2014 yılını, yeni yıl kutlamalarımızda geleneksel hale gelen ve bu yıl 5. incisi gerçekleştirilen hediye çekilişi ile kutladık. Yeni yılda en şanslı çalışanımız, aynı gün bir kız çocuğu babası olan ve çekilişte VESTEL 102 EKRAN LED TV (40 inç Smart TV, Full HD ) kazanan TAYFUN ŞAHAN oldu. MASS ailesi olarak minik bebeğe sağlıklı ve güzel bir ömür diliyoruz.

2512, 2013

Lüleburgaz Arıtma Tesisi Geçici Kabulü Yapıldı

MASS Arıtma yükleniminde gerçekleştirilen, Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisi ve Kavak Deresi Rehabilitasyon Projesi’nin geçici kabul çalışmalarının ve performans testlerinin, Geçici Kabul Heyeti tarafından yerinde yapılan incelemeler sonucunda, FIDIC sözleşme şartlarına uygun olarak başarı ile tamamlandığı belirlendi. Tesisin geçici kabul belgesi 23 Aralık 2013 tarihinde imza altına alınarak onaylandı.

1212, 2013

Uluslararası standartlarda kaliteli ve güvenilir hizmetin kanıtı olan yönetim sistemlerine ait belgelerimiz yenilendi…

TÜV Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş (TÜV Nord) tarafından 3 yılda bir yapılan olağan denetimi 10-11 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Mass Arıtma Sistemleri İnşaat San. ve Tic. A.Ş., müşteri ve çalışan güvenliğine verdiği önemi, müşteri memnuniyetinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, çevre sağlığında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve insan sağlık ve güvenliğinde OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile sürekli iyileştirme konusundaki kararlılığını kanıtlamış ve belgelerini 3. kez yenilemiştir. Tüm belgelerimiz güncel olup; 14.12.2016 tarihine kadar geçerlidir.

2811, 2013

Herceg Novi (Karadağ) Atıksu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni

MASS Arıtma-Gintaş İş Ortaklığı yükleniminde yapılacak Herceg Novi Atıksu Arıtma Tesisinin temel atma töreni geniş bir katılımla 22 Kasım 2013 tarihinde yapıldı.
Büyükelçi M.Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Dejan Mandic, Başkan yardımcısı Vladimir Mracevic, Mass Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Akkaya, Gintaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Necip Naci Doğru, Mass-Gintaş İş Ortaklığı Proje Müdürü İlhan Demirer törende hazır bulundular.

2011, 2013

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Geçici Kabul Çalışmaları Başladı

MASS Arıtma, Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisinin geçici kabul çalışmalarına başladı.
MASS Arıtma’nın yükleniminde yürütülen projede; tesisin devreye alınması ve performans testleri işlemleri yürütülmektedir.
Aralık ayı başında performans testlerinin başarı ile tamamlanması ve Aralık ayı ortasında geçici kabul belgesinin alınması planlanmaktadır.

2011, 2013

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Geçici Kabul Çalışmaları Başladı

MASS Arıtma, Ordu Atık Su Arıtma Tesisinin geçici kabul çalışmalarına başladı.
MASS Arıtma’nın yükleniminde yürütülen projede; tesisin devreye alınması çalışmaları devam etmekte olup, performans testlerine Aralık ayında başlanarak, 2014 yılı Ocak ayı başında performans testlerinin başarı ile tamamlanması planlanmaktadır. Performans testlerinin ardından, Geçici Kabul işleminin Ocak ayı ortasında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

2810, 2013

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Devreye Alma Çalışmaları Başladı

MASS Arıtma, Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisini devreye alma çalışmalarına Ekim ayı içinde başladı.
MASS Arıtma’nın yükleniminde yürütülen projede; tasarım, arıtma tesisi, atık su kolektörü, pompa istasyonu, terfi hattı, atık su deşarj hattı yapımı, elektrik ve mekanik ekipmanların montajı gerçekleştirilmiş ve tesisi devreye alma aşamasına geçilmiştir. İşletme ve bakım talimatlarının ve as-built projelerin hazırlanması çalışmaları devam etmektedir. Bunun sonrasında, işletme personelinin eğitimi, geçici kabul ardından tesisin bir yıl süre ile işletilmesi ve 24 ay süre ile tesisin hata ve kusurlara karşı izlenmesi gerçekleştirilecektir.

2606, 2013

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi 3. Yürütme Kurulu Toplantısı

 Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 3. Yürütme Kurulu toplantısı 25 Haziran 2013 Salı günü şantiye binasında yapıldı. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi’nden Eyüp Kaan Moralı, Nurhan Şen, Lüleburgaz Belediyesi’nden Sibel Balta, Gökhan Kaya Atay, Ersoy Canbek, Müşavir firma NJBU’dan Okyay Bağdat, James Baynes, Günfer Yiğitbaşı, Necip Tırpan, MASS Arıtma’dan Genel Müdür Sedat Soybay, ve Lüleburgaz Proje Müdürü Fatih Dolan katıldı . Toplantıda, yüklenici MASS Arıtma yetkilileri tarafından yapılan/tamamlanan iişler, kalan iş programı, finansal durum, tesisin tamamlanması, tesise atıksu alma tarihi, tesisin açılış töreni ve ilerlemeyi etkileyen hususlar konusunda bilgi aktarıldı.

1006, 2013

MASS ve Yelkencilerden Çocuk Böbrek Vakfı’na Destek

9 Haziran 2013 günü MYK&Mass Sportboats&Dragon Yelken Yarışları düzenlendi. Marmara Yelken Kulübü ev sahipliği, Mass sponsorluğunda gerçekleşen yarışın geliri, böbrek hastası çocuklara böbrek hastası çocuklara maddi ve manevi her türlü yardım çalışmaları amacıyla kurulmuş, gönüllü bir kuruluş olan Çocuk Böbrek Vakfı’na bağışlandı. 16 teknenin katılımıyla 3 yarış gerçekleşti.

1605, 2013

Dünya Çevre Gününde ” Ortak Paydamız Su ”

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri haftasında MYK& Mass Sportboats& Dragon Yelken Yarışları düzenleniyor.
Bu yıl kuruluşunun 30. Yılını kutlayan ve çevre teknolojileri sektörünün öncülerinden olan MASS Arıtma İnşaat San. ve Tic. A.Ş., Çocuk Böbrek Vakfı yararına Marmara Yelken Kulübü ev sahipliğinde 8-9 Haziran tarihlerinde düzenlenen SportBoats ve Dragon yarışlarına sponsor oldu.

205, 2013

Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi Açılış Töreni

Zonguldak’ın önemli projeleri arasında yer alan Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılış kurdelesini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir birlikte kesti. 13 Nisan 2013 günü yapılan açılış törenine CHP Genel Bşk. Yrd. Nihat Matkap, Milletvekilleri, eski başkan İsmail Eşref, Dywidag-Mass-Pasch Konsorsiyumu yetkililerinin de aralarında bulunduğu geniş bir davetli topluluğu katıldı.

1004, 2013

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 12. Aylık İlerleme Toplantısı Yapıldı

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 12. Aylık İlerleme Toplantısı 14 Mart 2013 tarihinde şantiye ofislerinde yapıldı.

12. Aylık İlerleme Toplantısı (monthly progress meeting) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı temsilen Fatih Özyer, Kemal Arsunar, Ordu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Okan Karadağ, belediyenin proje birimi (PIU) yetkilileri Bülent Kaya, Barış Özcan, Buket Kıran, Fırat Hancı, Şenol Yüksel, müşavir WYG temsilcileri Liviu Stoica, John Ford, Sema Güney, Seçil Kocatepe ve MASS Arıtma’yı temsilen Sedat Soybay, Ömer Özkan ve Proje Müdürü Cengiz Türkel’in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, MASS Arıtma yetkilileri tarafından Şubat 2013 ayında gerçekleşen işler, iş programı ilerleme durumu ve yüzdeleri, Kumbaşı işi ilerleme durumu ve Mart ayı iş programı konularında bilgi aktarıldı.

1004, 2013

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 2. Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 2. Yürütme Kurulu toplantısı geniş bir katılımla 12 Şubat 2013 Salı günü yapıldı. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi’nden Eyüp Kaan Moralı, Nurhan Şen, Yılmaz Aydemir, Cenk Yılmazer, AB Delegasyonundan Elif Ceyda Torcu, Lüleburgaz Belediyesi’nden Sibel Balta, Gökhan Kaya Atay, Şerif Kümüş, Şennur Gümenç, Ersoy Canbek, Müşavir firma NJBU’dan Okyay Bağdat, James Baynes, Günfer Yiğitbaşı, Necip Tırpan, MASS Arıtma’dan Genel Müdür Sedat Soybay, Proje ve Taahhüt Müdürü Ömer Özkan ve Lüleburgaz Proje Müdürü Fatih Dolan katıldı . Toplantının ilk aşamasında, yüklenici MASS Arıtma yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, finansal durum ve bundan sonraki iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

2602, 2013

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 11. Aylık İlerleme Toplantısı Yapıldı

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 11. Aylık İlerleme Toplantısı 8 Şubat 2013 tarihinde şantiye ofislerinde yapıldı.

11. Aylık İlerleme Toplantısı (monthly progress meeting) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı temsilen Kaan Moralı, Kemal Arsunar, Ordu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Okan Karadağ, belediyenin proje birimi (PIU) yetkilileri Bülent Kaya, Barış Özcan,, Buket Kıran, Fırat Hancı, müşavir WYG temsilcileri Liviu Stoica, John Ford, Ali Candaş, Sema Güney, Gün Göksu, Seçil Kocatepe ve MASS Arıtma’yı temsilen Mithat Akkaya, Ömer Özkan ve Proje Müdürü Cengiz Türkel’in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, MASS Arıtma yetkilileri tarafından Aralık 2012-Ocak 2013 ayında gerçekleşen işler, iş programı ilerleme durumu, Şubat ayı iş programı ve finansal durum konularında bilgi aktarıldı.

901, 2013

Mass Arıtma ‘da Yeni Yıl Kutlaması

2013 yılını, yeni yıl kutlamalarımızda geleneksel hale gelen ve bu yıl 4. üncüsünü gerçekleştirdiğimiz hediye çekilişi ile kutladık.
En büyük hediyeleri çeken şanslı çalışanlarımız; Vestel 40″ 102 ekran kendinden uydulu LED TV kazanan Üretim Paslanmaz- Çelik Ekibinden 19 yıllık çalışanımız İlyas Yılmaz, Vestel 82 Ekran kendinden uydulu LED TV kazanan Atık Yönetimi ekibimizden 4 yıllık çalışanımız Engin Ceylan ve Mali ve İdari İşler ekibimizden 16 yıllık çalışanımız Mejdiye Zafer oldu.

2812, 2012

Mass Arıtma, Çocuk Böbrek Vakfının ” Çocuklar Su İçmeli Kampanyası”na Sponsor Oldu, Çalışmalar Devam Ediyor

Böbrek hastası çocuklara maddi ve manevi her türlü yardımda bulunmaya çalışmak üzere gönüllü olarak kurulmuş olan Çocuk Böbrek Vakfı ile bu yıl 30. Kuruluş yıldönümünü kutlayan ve atık su arıtma sektörünün öncülerinden olan MASS Arıtma , “ÇOCUKLAR SU İÇMELİ KAMPANYASI” için el ele verdi.
Bu kampanya ile ilköğretim okullarında böbrek sağlığı ile ilgili eğitimler verilerek, çocukları ve ailelerini bilinçlendirmek, sağlıklı toplum oluşturmaya katkıda bulunmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığını artırmak amaçlanmaktadır.

2112, 2012

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Yapım Çalışmaları 1. Yılını Doldurdu

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, 7 Aralık 2012 günü 1. Yılını doldurdu. Projenin 1. Yılı için, Ordu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü, Okan Karadağ, belediyenin proje birimi (PUI) idari personeli, Müşavir firma WYG’nin mühendisleri Liviu Stoica, Mihail Proica ve MASS Arıtma ekibinin katıldığı kutlama yemeği düzenlendi.

1312, 2012

Bijeljina-Bosna Hersek Atıksu Arıtma Tesisi Sözleşmesi 7 Kasım 2012 Tarihinde İmzalandı

Bijeljina Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi sözleşmesi MASS Arıtma ile A.D. Vodovod i Kanalizacija Bijeljina arasında 7 Kasım 2012’de Bosna Hersek’te imzalandı.

Geniş bir katılımla gerçekleşen imza töreninde; Bijeljina Belediye Başkanı Mico Micic, İsveç Büyükelçisi HE Bosse Hedberg,  A.D. Vodovod i Kanalizacija Bijeljina Genel Müdürü Dragomir Ljubojevic, Avrupa Komisyonu , Avrupa Yeniden Yapılandırma ve Kalkınma Bankası yetkilileri, Sırp Cumhuriyeti Finans Bakanlığı yetkilileri ile MASS Arıtma firmasından  Mithat Akkaya, Ömer Özkan ve Cenk Gümüşkaya hazır bulundular.

1312, 2012

Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi Geçici Kabulü Yapıldı

T.C. Zonguldak Belediyesi ile DYWIDAG INTERNATIONAL GMBH – MASS ARITMA SİSTEMLERİ – PASCH Cia S.A Consortium arasında imzalanan sözleşme kapsamında gerçekleştirilen Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi yapım işleri, Geçici Kabul Heyeti tarafından incelenerek 07.09.2012 tarihinde Geçici Kabulü yapılmış ve onaylanmıştır.

1012, 2012

Abdi İbrahim İlaç Sanayi AAT Revizyonu Tamamlanarak MBR Sistemi Devreye Alındı

MASS Arıtma, Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hadımköy Fabrikası’nda bulunan mevcut Atıksu Arıtma Tesisi revizyon işlerini tamamladı.

Mevcut durumda fabrikanın gerek evsel gerekse endüstriyel atıksularının arıtımını gerçekleştiren bir atıksu arıtma tesisi bulunmakta idi. Ancak zaman içerisinde ortaya çıkan kapasite artışları, mevcut tesislerin yıpranması, daha teknolojik ve daha yüksek verime sahip proseslerin uygulanabilir olması gibi sebeplerle tesiste revizyon yapılması ihtiyacı doğmuştur.

1510, 2012

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi 3. Proje Yönetim Kurulu ve 8. Proje İlerleme Toplantısı 12 Ekim 2012 Tarihinde Yapıldı

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Yönetim Kurulu 3.üncü olağan toplantısı, proje müşaviri WYG International Limited, Ordu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Yatırımlar Dairesi Başkanlığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yetkililerinin katılımıyla 12 Ekim 2012 ‘de Ordu Mass Arıtma şantiyesinde yapıldı. Yönetim Kurulu toplantısının ardından Yüklenici MASS Arıtma yetkililerinin de katılımıyla gerçekleştirilen 8.inci proje ilerleme toplantısında ise projenin ilerleme ve gelişmeleri, karşılaşılan sorunlar ve bundan sonraki iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

2208, 2012

Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisi Projesi 3. İlerleme Toplantısı 2 Ağustos 2012 Tarihinde Yapıldı

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi 3. İlerleme toplantısı geniş bir katılımla 2 Ağustos 2012 Perşembe günü yapıldı

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi’nden Burcu Karadayı, Lüleburgaz Belediyesi’nden Sibel Balta, Gökhan Kaya Atay, Şerif Gümüş, Şennur Gümenç, Müşavir firma NJBU’dan Okyay Bağdat, Seamus Baynes, Günfer Yiğitbaşı, MASS Arıtma’dan Genel Müdür Sedat Soybay, Proje ve Taahhüt Müdürü Ömer Özkan ve Lüleburgaz Proje Müdürü Fatih Dolan katıldı.

1308, 2012

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, Türkiye’de 15 belediyenin seçildiği Avrupa Birliği’ne katılım öncesi Mali Yardım Program (IPA) kapsamına alındı

Kentim-Kendim dergisi Nisan-Mayıs-Haziran 2012 sayısında yayınlanan haberden alınmıştır.

“Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi” Türkiye’de 15 belediyenin seçildiği Avrupa Birliği’ne katılım öncesi Mali Yardım Program (IPA) kapsamına alınmıştır. 03 Ocak 2008 tarihinde Belediye Başkanı Emin HALEBAK’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Mutabakat Belgesi’ni imzalamasıyla projeye başlanılmıştır. Bu süreçte Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili Master plan, Fizibilite raporu, ÇED raporu, tasarım raporu ve ihale dosyaları AB formatına uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde hazırlanmıştır. Hazırlanan bütün rapor ve formların maliyetinin %100′ü AB’den hibe olarak karşılanmıştır.

2006, 2012

Lüleburgaz Atıksu Su Arıtma Tesisi Projesi İlerleme ve Proje Yürüme Kurulu Toplantıları 14-15 Haziran 2012 tarihinde geniş katılımla yapıldı

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Yürütme Kurulu toplantısı geniş bir katılımla 14-15 Haziran 2012 tarihlerinde yapıldı. Toplantının ilk gününe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi’nden Daire Başkanı Ercan Tortop, Proje Koordinatörü Gamze Türkmen ve Burcu Karadayı, Avrupa Birliği Delegasyonundan Elif Ceyda Torcu, Lüleburgaz Belediyesi’nden Sibel Balta, Gökhan Kaya Atay, Şerif Gümüş, Şennur Gümenç, Müşavir firma NJBU’dan Okyay Bağdat, Seamus Baynes, Günfer Yiğitbaşı, MASS Arıtma’dan Genel Müdür Sedat Soybay, Teknik Koordinatör İsmail Aktaş, Proje ve Taahhüt Müdürü Ömer Özkan ve Lüleburgaz Proje Müdürü Fatih Dolan katıldı . İlk gün, yüklenici MASS Arıtma yetkilileri tarafından projenin ilerleme ve gelişmeleri, karşılaşılan sorunlar ve bundan sonraki iş programı konusunda bilgi aktarıldı.

2006, 2012

GOSB Atıksu Arıtma Tesisi’ne ziyaretler devam ediyor

Türkiye’deki OSB’ler arasında örnek proje olarak gösterilen GOSB Atıksu Arıtma Tesisi, hem yurt içinden hem de yurt dışından GOSB’a gelen heyetlerin uğrak yerlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

İlk heyet ziyareti İller Bankası tarafından 22 Ekim 2010’da gerçekleştirildi.

2006, 2012

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Proje İlerleme Toplantısı yapıldı, inşaat çalışmaları hızla devam ediyor

7 Aralık 2011’de Ordu Belediyesi tarafından yer teslimi yapılarak saha çalışmalarına başlanan projede inşaat işleri hızla devam ediyor.

Proje müşaviri WYG International Limited, Ordu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Yatırımlar Dairesi Başkanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay ve Proje Müdürü Levent Gökdemir’in katılımıyla 8 Mayıs 2012’de koordinasyon ve proje ilerleme toplantısı yapıldı.

2006, 2012

GOSB Atıksu Arıtma Tesisi 17 Eylül 2010’da açıldı

17 Eylül 2009’da MASS-GEZER İş Ortaklığı yükleniminde yapımına başlanan GOSB Atıksu Arıtma Tesisi 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak devreye alındı.

Proje kapsamında; ham su pompa istasyonu, ön arıtma, kimyasal arıtma, biyolojik arıtma, çamur arıtma, koku kontrolü ve arıtılmış su deşarj hattı inşaatları tamamlanmıştır.

2006, 2012

GOSB Atıksu Arıtma Tesisi temeli atıldı

MASS-Gezer İş Ortaklığı yükleniminde yapılacak GOSB Atıksu Arıtma Tesisinin temel atma töreni Mass Aritma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay,  MASS-GEZER İş Ortaklığı yetkilileri ve GOSB Yönetiminin katıldığı törenle 8 Aralık 2009 ‘da atıldı.

2006, 2012

GOSB Atıksu Arıtma Tesisi sözleşmesi 17 Eylül 2009 tarihinde imzalandı

GOSB Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi sözleşmesi, 17 Eylül 2009 tarihinde MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay ve Gezer Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gezer ve GOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Doğan tarafından imzalandı.

Sözleşme bedeli yapım işleri için 10.927.000 TL ve işletme işleri için 11.464.400 TL’dir.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli ilinin ilk organize sanayi bölgesi olup, 169 sanayi kuruluşuna hizmet üretmektedir

2006, 2012

Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Sözleşmesi 21 Ekim 2010 tarihinde imzaland

MASS Arıtma ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu arasında 21.10.2011 tarihinde sözleşme imzalandı.

Projenin yapım süresi 600 gün olup, projenin toplam yapım bedeli 10.997.065,95 Euro’dur. I. Aşaması 2025 yılındaki 213.000 kişi nüfusa, II. Aşaması ise 2045 yılındaki 287.000 kişi nüfusa göre projelendirilmiştir. Söz konusu sözleşme I. aşamayı kapsamaktadır.

2006, 2012

Lüleburgaz Atıksu Projesi saha çalışmaları 3 Şubat 2012 tarihinde başladı

MASS Arıtma, Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisi Yapımı saha çalışmalarına 3 Şubat 2012 tarihinde başladı.

MASS Arıtma’nın yükleniminde yürütülecek projenin kapsamı, tasarım, arıtma tesisi, atık su kolektörü, pompa istasyonu, terfi hattı, atık su deşarj hattı yapımı ile Kavak Deresinin rehabilitasyonu, elektrik ve mekanik ekipmanların montajı, yedek parça, araç-gereç ve laboratuar ekipmanlarının temin edilmesi, test, tesisi devreye alma, işletme ve bakım talimatlarının ve as-built projelerin hazırlanması, işletme personelinin eğitimi, bir yıl süre ile tesisin işletilmesi ve 24 ay süre ile tesisin hata ve kusurlara karşı izlenmesi aşamalarından oluşmaktadır.

1906, 2012

MASS Arıtma Futbol Takımı GOSBSAD 2011 Turnuvası’nda ikinci oldu

GOSBSAD 2011 Futbol Turnuvası A Grubunda mücadele eden MASS Futbol Takımımız grup elemelerinde üç galibiyet ve 1 beraberlikle gruptan çıkmayı başararak, yarı finalde mağlup olduğu E KART takımının ardından güzel futboluyla süslediği turnuvayı ikincilikle bitirdi.

1806, 2012

Gebkim Kocaeli V. Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Evsel ve Endüstriyel Arıksu Arıtma Tesisi Sözleşmesi 24 Aralık 2011 tarihinde imzalandı

Gebkim Kocaeli V. Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Gebze-Dilovası bölgesinde kurulu bulunan ve toplam 72 sanayi tesisine hizmet üreten bir ihtisas organize sanayi bölgesidir. Bölgedeki sanayi tesislerinden kaynaklanan evsel ve endüstriyel atık suların arıtılması amacıyla 2011 yılında Yap-İşlet modeli ile ihaleye çıkılmış, ihale sonucunda MASS Arıtma ile Gebkim OSB Yönetim Kurulu arasında sözleşme imzalanmıştır.

1606, 2012

GEBKİM Kocaeli V. Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Evsel ve Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi temel atma töreni 29 Mart 2012 tarihinde yapıldı

GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, OSB Bölge Müdürü Deniz Delioğlu, MASS Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay, Proje Müdürü Gülser KAYA, Şantiye Şefi Barış Gültekin’ın katılımı ile Gebkim evsel ve endüstriyel nitelikli atıksu arıtma tesisi temel atma töreni 29 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

Proje; atık su arıtma tesisinin ve 3 adet pompa istasyonunun yapımı ve tesisin 20 yıl süre ile işletilmesi işini kapsamaktadır. Tesisin proje debisi 750 m3/gün’dür.

1506, 2012

Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi tamamlanma aşamasına gelmek üzere

Zonguldak Atıksu Arıtma Tesisi yapım işleri tamamlanma aşamasına gelmek üzere olup Haziran ayı içerisinde su alınması planlanmaktadır. Arıtma tesisi proje debisi 35.000 m3/gün, eşdeğer nüfus değeri ise 127.000 kişidir. Proje kapsamında; 19,5 km toplama hatları, ana boru hatları ve ev bağlantıları, 9 adet pompa istasyonu ve deniz deşarjı, ön arıtma, biyolojik arıtma, 640 m DN 800 çapında çıkış suyu derin deniz deşarj hattı, çamur arıtımı, gaz sistemi ve kojenerasyon ünitesi bulunmaktadır.

1406, 2012

Herceg Novi Atıksu Arıtma Tesisi Sözleşmesi 8 Haziran 2012’de imzalandı

Herceg Novi Atıksu Arıtma Tesisi Yapım İşi sözleşmesi MASS-GİNTAŞ İş Ortaklığı ile ViK Herceg Novi arasında 8 Haziran 2012’de Herceg Novi’de (Karadağ) imzalandı.

Geniş bir katılımla gerçekleşen imza töreninde; Karadağ Turizm Bakan Yardımcısı, Finans Bakan Yardımcısı, Karadağ Almanya Büyükelçisi, Karadağ Türk Büyükelçiliği Genel Sekreteri, Herceg Novi Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcısı, Vodacom Genel Müdürü ve yetkilileri ile MASS Arıtma firmasından Mithat Akkaya, Sedat Soybay ve Ömer Özkan, Gintaş firmasından Necip Doğru hazır bulundular.

1306, 2012

Lüleburgaz Atıksu Arıtma Tesisi Projesi ilk koordinasyon toplantısı yapıldı

Yüklenimini MASS Arıtma ‘nın yaptığı Lüleburgaz Atık Su Arıtma Tesisi Projesinin müşavirliği Niras-Jennings O’Donovan- JB Barry- Ülker JV tarafından yapılmaktadır.

Projenin ilk koordinasyon toplantısı, Niras-Jennings O’Donovan- JB Barry- Ülker JV, Lüleburgaz Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanlığı, AB Türkiye Delegasyonu ve MASS Arıtma temsilcilerinin katılımıyla 3 Şubat 2012’ de yapıldı.

306, 2012

Çevre Teknolojileri Uygulamalarının Öncüsüyüz

MASS, yola çıktığı ilk günden bu yana; işlerini tam ve eksiksiz yapmaya özen gösteren, kaliteden ödün vermeyen, konusunda uzman kadrosuyla, sektöründe yüksek güvenilirliğin simgesi olmaya devam ediyor.

Gelişmekte olan son teknolojileri eksiksiz takip eden ve hatta bu teknolojileri kendisi geliştiren, tüm bunları sadece ulusal boyutta gerçekleştirmekle kalmayıp uluslararası düzeye de taşıyan, tasarımdan üretime, inşaattan montaja, yönetimden işletmeye tüm alanlarda hizmet veren eksiksiz bir yapı oluşturan MASS Arıtma Sistemleri Çevre Mühendisliği; Su Temini ve Su Arıtma, Endüstriyel Atıksu Arıtımı, Evsel Atıksu Arıtımı, Teknik Su Arıtımı konularında anahtar teslimi yapım, Paket Su ve Atıksu Arıtma Üniteleri, Arıtma Ekipmanlarının Üretimi, Boru Hatları, Şebekeler, Rezervuarlar, Pompa İstasyonları, Katı Atık Değerlendirme ve Uzaklaştırma ile Su ve Atıksu Arıtma Tesislerin İşletilmesi gibi uygulama alanlarında yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli projeye imza atmıştır.

206, 2012

Mass Atırma çamurundan enerji üreten sistemi kurdu

Kuruluşundan bu yana bin 500 projeye imza atan Mass Arıtma, Gebze ve Güzeller OSB’de gerçekleştirdiği uygulamalarla, çimento fabrikalarının yakıt ihtiyacını karşılarken, elde ettiği biogazı da elektriğe dönüştürerek, hizmet verdiği arıtma tesisi ve bölgedeki sanayi kuruluşlarının enerji ihtiyacını temin ediyor. Bugüne kadar 12 OSB’de çalıştıklarını ve bu bölgelere anahtar teslimi projeler yaptıklarını anlatan Mass Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay, özellikle GOSB ve Güzeller OSB’de yaptıkları arıtma tesisinin çok önemli projeler olduğunu savundu. Güzeller OSB’de yapılan ve bu yılın haziran ayında faaliyete geçen arıtma tesisinin içinde biogaz ünitesinin bulunduğunu anlatan Soybay, bu tesiste organik atıklardan elektrik enerjisi ürettiklerine dikkat çekti. Soybay, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız projeye göre, sistemden elde edilen çamur, çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılıyor” dedi.

Go to Top