Çocuklar İçin Yarıştılar

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Marmara Yelken Kulübü tarafından Mass Arıtma Sistemleri sponsorluğunda gerçekleşen MYK-Mass Kardeşlik Kupası, 15-18 Ekim tarihleri arasında yapıldı. 37 teknenin katıldığı ve IRC ile Destek sınıflarına açık yarış bir kez daha sosyal sorumluluk kampanyasıyla dikkat çekti. Yarışa katılan ekiplerden elde edilen gelirin tamamı bu yıl da Çocuk Böbrek Vakfı’na bağışlandı.

15 Ekim günü Büyükdere’den verilen startla başlayan kupa için Marmara Yelken Kulübü özel bir seyir motoru kaldırarak kulüp üyelerinin yarışı izlemesini sağladı. Yarışla ilgili brifing veren Cahit Üren, konuşmasında Istanbul Boğazı’nın eşsiz bir yat yarışı parkuru olduğunu vurguladı. Saat 12:00’de Büyükdere önünden start alan yatların en büyük problemi yarış boyunca hakim olan rüzgarsızlıktı. Hava şartları dolayısıyla gerilimli geçen kupada bir başka sorun da yine tur teknesi terörüydü. İstanbul Boğazı, Liman Başkanlığı tarafından gemi trafiğine kapatılsa da, tur teknelerinin çaldıkları gürültülü müziklerle, yanşan yatlann arasına dalarak ısrarla yol istemeleri engellenemedi.

Kupanın 16 Ekim günü gerçekleşen ikinci etabında rota Adalar etrafındaydı. IRC O. 1, 2 ve 3’ler. Marmara Yelken Kulübü önündeki 1 numaralı şamandırayı iskelede döndükten sonra Fenerbahçe Sığlık Çakarı’na gittiler. Yarışın orsa ayağının derecelerde önemli rol oynadığı yarışta 10 knot esen ruzgar ekipler arasında bol tramola yarışına sahne oldu. Yelken açısından verimli geçmeyen yarış, sosyal sorumluluk tarafındaki başarısı ile tatmin etti.