Mass Atırma çamurundan enerji üreten sistemi kurdu

Kuruluşundan bu yana bin 500 projeye imza atan Mass Arıtma, Gebze ve Güzeller OSB’de gerçekleştirdiği uygulamalarla, çimento fabrikalarının yakıt ihtiyacını karşılarken, elde ettiği biogazı da elektriğe dönüştürerek, hizmet verdiği arıtma tesisi ve bölgedeki sanayi kuruluşlarının enerji ihtiyacını temin ediyor. Bugüne kadar 12 OSB’de çalıştıklarını ve bu bölgelere anahtar teslimi projeler yaptıklarını anlatan Mass Arıtma Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay, özellikle GOSB ve Güzeller OSB’de yaptıkları arıtma tesisinin çok önemli projeler olduğunu savundu. Güzeller OSB’de yapılan ve bu yılın haziran ayında faaliyete geçen arıtma tesisinin içinde biogaz ünitesinin bulunduğunu anlatan Soybay, bu tesiste organik atıklardan elektrik enerjisi ürettiklerine dikkat çekti. Soybay, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız projeye göre, sistemden elde edilen çamur, çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılıyor” dedi.

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren çevre kanununun tam anlamıyla uygulanmasıyla sanayi kuruluşlarının yanı sıra OSB’ler ve şehirlerin arıtma sistemlerini kullandıklarını anımsatan Soybay, firmalarının anahtar teslimi projeler, makine ekipmanları üretimi ile arıtma tesislerinin işletmeciliğini yaptığını söyledi. Bugüne kadar bin 500 projeye imza attıklarını kaydeden Soybay “Bu projelerin yüzde 10’luk kısmını yakın coğrafyamızda yaptık. Ayrıca sanayi kuruluşlarının ve OSB’lerinde arıtma tesislerini yapıyoruz. Şimdiye kadar endüstriyel atıksu arıtımı alanında 400’e yakın proje gerçekleştirdik. Turizm ve endüstriyel alandaki faaliyetimizin dışında şehirlerin de arıtma tesislerini yapıyoruz. Bu alanda da şimdiye kadar Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan, Dubai, Kuzey Irak ve Türkmenistan gibi dış ülkelerde de çok sayıda proje gerçekleştirdik” diye konuştu.

Hedefte yeni ihaleler var

Firmalarını geçtiğimiz yıl 40 milyon Euro tutarında ciro elde ettiğinin altını çizen Soybay, önümüzdeki yıl AB tarafından ihalesi yapılacak Bulgaristan, Romanya, Karadağ, Sırbistan, Bosna, Makedonya ve Arnavutluk’taki ihalelere katılacaklarına işaret etti. Soybay, bu ihalelerden birkaçını almayı hedeflediklerini ifade etti. Özellikle 2012 yılında tesis işletmeciliği alanında hacimsel bir büyüme beklediklerini kaydeden Soybay, şu anda cirolarının üçte birini tesis işletmelerinden geldiğini ve bu büyüme ile birlikte cirolarının iki kat artacağını vurguladı. Son olarak Türkiye’nin 10 yıl içinde arıtma sektörüne yönelik 34 milyar Euroluk yatırım yapması gerektiğini dile getiren Soybay, şu değerlendirmeyi yaptı: “Söz konusu yatırım tutarımını baz aldığımızda yılda 20 projenin hayata geçmesi gerekiyor. Farklı bir ifadeyle bu projelerin yapımında 150 firma çalışacak. Bu noktada Türkiye pazarının vaat ettiği potansiyelle birlikte önümüzdeki yıllarda pazarda önemli sıçramalar bekliyoruz. Artık sanayicilerimizin arıtmanın sanayi yatırımlarının bir parçası olduğunu anlamaları ülkemiz için çok önemli bir gelişme oldu. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda arıtma ve çevre sektörünün geleceğinin ülkemiz açısından çok parlak olduğunu düşünüyorum.”