Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi İhale Sözleşmesi İmzalandı

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin ihale sözleşmesi imzalandı.

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde yapılacak Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nde bir adım daha atıldı. Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Tasarım, Yapım ve İşletimi İşi ihalesinin sözleşmesi, MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak ile Mass Arıtma Sistemleri İnş. San. Tic. A.Ş. yetkilileri arasında imzalandı.

MESKİ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Genel Müdür Turgut Aybak, arıtma tesisinin Mezitli ilçesi Kandak mevkiinde inşa edileceğini belirtti. Tesisin inşaat süresinin 2 yıl, işletme süresinin de 5 yıl olduğunu ifade eden Aybak, “Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Projesi müşaviri ve ihale komisyonu tarafından yapılan teknik ve mali teklif tetkikleri ile Uluslararası Kredi Antlaşması gereği kredi veren kuruluş olan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) uzmanları ile yapılan müzakereler sonucunda ihalede en düşük teklifi veren Mass Arıtma Sistemleri İnş. San. Tic. A.Ş.’nin teknik ve mali teklifi uygun bulunarak, MESKİ Genel Müdürlüğü’nün 20 Kasım 2015 tarih ve 294 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile ihalenin adı geçen firmaya verilmesine karar verilmiştir” dedi.

Tesisin finansmanının EBRD’den sağlanan 20 milyon Avro tutarındaki dış kaynaklı krediden karşılanacağını dile getiren Aybak, projenin Mezitli ilçesinde 384 bin kişiye hizmet vereceğini, 55 bin metreküp/gün kapasitede, karbon, azot ve fosfor giderimli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yapımı ve 5 yıl süre ile işletilmesi işlerini kapsadığını kaydetti. İhalenin kredi anlaşması gereği EBRD’nin ihale politikaları ve kurallarına göre ve FIDIC şartnameleri kullanılarak yapıldığını aktaran Aybak, ihaleye 8 firmanın katıldığını kaydetti. İhaleyi en düşük teklifi veren Mass Arıtma Sistemleri İnş. San. Ve Tic. A. Ş.’nin kazandığını yineleyen Aybak, ”bugün de sözleşmesini imzalamaktayız. Arıtma tesisimiz tüm Mersinimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından taraflar arasında sözleşme metni imzalandı.