Mezitli Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Temeli Atıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mass Arıtma Sistemleri A.Ş. yükleniminde yaptırılmakta olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin Temel Atma Töreni, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Burhanettin Kocamaz’ın katılımlarıyla yapıldı.

Mezitli İlçesi Kandak Mevkiinde düzenlenen temel atma törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak, meclis üyeleri, Mass Arıtma A.Ş. Yönetimi ile muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Projesi, Mezitli ilçesinde 384 bin kişiye hizmet verecek olup, 55 bin metreküp/gün kapasitede, karbon, azot ve fosfor giderimli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olmakla birlikte, yapım ve 5 yıl süre ile işletilmesi işlerini kapsamaktadır. Tesisin finansmanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’den sağlanan 21 milyon Avro tutarındaki dış kaynaklı krediden karşılanacaktır. Tesis, fiziksel arıtma, azot ve fosfor giderimli biyolojik arıtma, çamur susuzlaştırma, çamur çürütme, atık çamurdan biyogaz elde edilerek enerji üretme ve çamurun kurutularak bertaraf edilmesi ünitelerinden oluşan, son teknolojiler ile donatılmış, Avrupa standartlarında ve Türkiye’de benzeri sayılı olan tesislerden biri olacaktır.

Temel Atma Töreninin tüm Mass Ailesine ve Meski’ye hayırlı olmasını dileriz.