PERI Çevresel Atık Projelerinde de Tercih Sebebi

“Çorlu Belediyesi Evsel Atıksu Arıtma Tesisi, DSİ Atıksu Dairesi tarafından 2014 yılında ihalesi yapılan ve 2015 yılı Mart ayında yer teslimi yapılarak, inşaatına başladığımız bir projemizdir. Proje kapsamında Çorlu ilçesinin tüm evsel nitelikli atıksuları arıtılarak alıcı ortama deşarj edilecektir. Tesisin toplam kapasitesi 60.000 m³/gün’dür ve 2016 yılı Haziran ayında tamamlanarak, kabule hazır hale getirilecektir. Proje kapsamında 56.156 m² kalıp kurulmuş ve 30.450 m³ beton dökülmüştür.”

ŞANTİYEDE KULLANILAN PERI KALIP ÜRÜNLERİ: Devlet Su İşleri’nin şartnameleri gereği imal edilen arıtma tesisi projelerinde „kendinden yerleşen beton“ kullanılmaktadır.Kendinden yerleşen beton kullanaılması durumunda normal bir betona göre kalıba gelen taze beton basıncı yaklaşık iki katına çıkmaktadır.Bu yüklerin karşılanabilmesi için özel hesap ve dizaynlar ile oluşturulmuş kalıp stoklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Proje’nin havalandırma havuzları düz perde kalıplarında VARIO GT24 sistem perde kalıbından L=15m-tül uzunluğunda iki takım perde kalıbı stoklanmıştır.Bu kalıplar günlük devirler ile imal edilmiştir.Değişken kesitli perde alt kısımlarında faklı boyutlarda GT24 kullanılarak VARIO GT24 kalıp sisteminin „esnek çözümler sunabilme“ avantajından yararlanılmıştır. Proje kapsamındaki havalandırma havuzlarının iç ve dış dairesel kalıpları ile son çöktürme havuzlarının dairesel perde kalıplarında TRIO sistem hazır panel kalıp kullanılmıştır.Dairesel perdelerde, TRIO sistemin panel aralarına, çapa göre önceden hazırlanan açılı kereste takozların yerleştirilmesi ve BFD kilit ile bağlanması ile oluşturulan dairesel formlu TRIO kalıp sistemi sayesinde, sadece kereste takozların değişimi ile proje kapsamındaki her çapa uyum sağlamak mümkün olmuştur. Bu sayede şantiyede ihtiyaç duyulan kalıp miktarından ve her farklı ünitede kalıpların değişimi/revizyonu gibi işlemler esnasında yaşanması muhtemel zaman kayıplarından büyük ölçüde tasarruf edilmiştir. Proje kapsamındaki blower binası ve havalandırma havuzlarının yürüme yollarının imalatları için şantiyeye PD8 iskele sistemi ve GT24 ana taşıyıcı mahyaları stoklanmıştır. Havalandırma havuzu yürüme yollarının imalatında bu iskeleler 10X10 kereste ızgaralar ile masa modülü halinde teşkil edilerek vinç yardımı ile deplase edilebilir hale getirilmiştir.Bu sayede yürüme yolu kalıbı devir süre ve işçiliklerinden de tasarruf edilmiştir. Kendinden yerleşen beton, değişken çaplı dairesel perdeler ve değişken kesitli yüksek perdeler gibi pek çok zorlayıcı imalatın yeraldığı Çorlu atıksu arıtma tesisi projesinde PERI kalıp ve iskele sistemleri , yine herzaman olduğu gibi şantiyeye en ekonomik kalıp çözümlerini sunmuştur.

PROJE ADI : ÇORLU BELEDİYESİ EVSEL ATIKSU ARITMA TESİSİ İŞVEREN : DSİ YÜKLENİCİ : MASS ARITMA SİSTEMLERİ İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. MASS ARITMA PROJE MÜD. : FATİH DOLAN