Zonguldak Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi Açılış Töreni

Zonguldak’ın önemli projeleri arasında yer alan Kanalizasyon Sistemi ve Atıksu Arıtma Tesisi’nin açılış kurdelesini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir birlikte kesti. 13 Nisan 2013 günü yapılan açılış törenine CHP Genel Bşk. Yrd. Nihat Matkap, Milletvekilleri, eski başkan İsmail Eşref, Dywidag-Mass-Pasch Konsorsiyumu yetkililerinin de aralarında bulunduğu geniş bir davetli topluluğu katıldı.
Yapımı DYWIDAG INTERNATIONAL GMBH – MASS ARITMA SİSTEMLERİ – PASCH Cia S.A Consortium tarafından gerçekleştirilen tesisin işletimi 1 yıl süre boyunca aynı konsorsiyum tarafından yapılacaktır.
Tesis, 35.000 m3/gün debiye sahip olup 127.000 kişi eşdeğer nüfusa hizmet edecektir. Proje kapsamında; 19,5 km toplama hatları, ana boru hatları ve ev bağlantıları, 9 adet pompa istasyonu ve deniz deşarjı, ön arıtma, biyolojik arıtma, 640 m DN 800 çapında çıkış suyu derin deniz deşarj hattı, çamur arıtımı, gaz sistemi ve kojenerasyon ünitesi bulunmaktadır.
Projenin toplam bedeli 22,244,000 € olup, çalışmalar Türk ve İspanyol hükümetleri arasında yapılan anlaşma gereği İspanyol kredisi ile yürütülmüştür.